Skip to main content

Campaigns heat up as primaries approach

July 11, 2011

By CARL SMITH
sdnnews@bellsouth.net

With only 21 days remaining until voters head to the primary poles, candidates are turning up their campaign efforts.
Local and state primaries will decide party choices for chief offices throughout government ranks, from governor to Oktibbeha County supervisor positions. State seats up for grabs include governor, lieutenant governor, secretary of state, state treasurer and agriculture and commerce commissioner, while sheriff, district attorney are being contested as well as various local supervisor, constable and state congressional seats.
The sample Democratic primary ballot includes:
u Governor: William Bond Compton, Johnny L. DuPree, Bill Luckett and Guy Dale Shaw.
u Sheriff: Dolph Bryan, Steve C. Gladney, Jessie “Bone” Oden and Charles “Charlie” Sanders;
u District attorney, District 16: Forrest Allgood and Bill Bambach.
u Tax accessor/collector: Deborah “Debbie” Carrithers, JoHelen “Joey” Walker and Velisia “Lisa” Wynn.
u Circuit court clerk: Teresa Davis-Roberson, Dave Holley, Dorothy Isaac and Debra Prisock Wood.
u District 1 supervisor: Carl E. Clardy, Donald P. “Don” Nash and Alander Neal.
u District 2 supervisor: Alfreda G. Outlaw, Tremell O. Sherman and Orlando Trainer.
u District 5 supervisor: Rhaman R. Ali, Sammie J. Beckum, Shelia Lane, Keith Thompson, Joe L. Williams and John L. Young.
u District 1 constable: William H. Ford, Joe Morse and Curtis White.
The sample Republican primary ballot includes:
u Governor: James Broadwater, Phil Bryant, Dave Dennis, Hudson Holliday and Ron Williams.
u Lieutenant governor: Billy Hewes and Tate Reeves.
u Secretary of state: Ricky Dombrowski and Delbert Hosemann.
u State treasurer: Lynn Fitch, Lucien Smith and Lee Yancey.
u Agriculture and commerce commissioner: Cindy Hyde-Smith, Max Phillips and Dannie Reed.
u Northern District public service commissioner: Boyce Adams and Marvin Cox.
u District 35 state house of representatives: J. Shannon Crow and Joey Hood.
u District 1 supervisor: John Prate Montgomery, Jr., Jim W. Scrivener, Willie L. Thompson, Jr., Ed Whitehurst, Jr.
u District 3 supervisor: Dennis “Denny” Daniels and Bennie L. Perkins.
u District 1 constable: Shank Phelps, Tom Roberson and David Starsky.
Only 19 days remain for candidates to have a front-page announcement in Starkville Daily News
While SDN’s Political Tab will run on July 17, the deadline for front-page announcements is July 31.
Candidates may submit copy for a front-page announcement in any issue that has yet to be claimed by another candidate until the end of the month. SDN will not run an announcement on Aug. 1, the day before the primary, or the day of the primary itself.
Candidate announcements are to be written by the candidate and submitted to Angie Carnathan at sdnreporter@yahoo.com. Candidates should attach the document to the email and also place the announcement in the message’s body along with their names and contact information. A photograph can also be attached in the email.
The following Democratic candidates will appear on the Nov. 8 general election ballot after running unopposed in the primary:
Jim Hood, attorney general; Connie Moran, state treasurer; Joel Gill, commissioner of agriculture and commerce; Louis Fondren, commissioner of insurance; Brandon Pressley, Northern District public service commissioner; Ray Minor, Northern District transportation commissioner; Bennie Turner, District 16 state senate; District 23 state house of representatives; Tyrone Ellis, District 38 state house of representatives; Monica W. Banks, chancery court clerk; Michael R. Hunt, coroner; Tom L. Gregory, surveyor; James R. Covington, Jr., county superintendent of education; Marvell Howard, District 3 supervisor; Daniel Jackson, District 4 supervisor, William Anton “Tony” Boykin, District 1 justice court judge; W. Bernard Crump, District 2 justice court judge; James “Jim” Mills, District 3 justice court judge; Curtis D. Randle, District 2 constable; James Lindsey, District 3 constable.
The following Republican candidates will appear on the Nov. 8 general election ballot after running unopposed in the primary:
Steve Simpson, attorney general; Stacey E. Pickering, state auditor; Mike Chaney, commissioner of insurance; Mike Tagert, Northern District transportation commissioner; Gary Jackson, District 15 state senate; Charles Jim Beckett, District 23 state house of representatives; Gary A. Chism, District 37 state house of representatives; Steve Wallace, District 16 district attorney; Glenn Hamilton, circuit court clerk; Billy L. Miller, coroner; Roy E. Carpenter, county attorney; Rudy Johnson, sheriff; Allen Morgan, tax accessor/collector; Bubba “Robert” Gray, District 2 supervisor; Bricklee Miller, District 4 supervisor; Buddy Johnston, District 3 justice court judge; Tim Cook, District 2 constable.
Randall McClelland, an Independent candidate, will appear on the Nov. 8 general election ballot for District 3 justice court judge.

Pasta, bread, pizza crusts, peanut butter, fried foods, beef, even certain types of chips — these are all foods that...
The memories of April 21, 2008 when we went to the Boston Marathon still lingered in our hearts and souls on April 15...
Emily Jones Deluded Diva My neighbor, (I'll call her Brenda for the sake of anonymity), is one of the best things that...
By RUTH MORGAN For Starkville Daily News General Wiley Norris Nash was one of Mississippi as well as Starkville’s most...
Creation is imagination, and being a visual artist I'm attempting to be creative, inventive, and imaginative. To...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes